Předřadníky - digitální

Elektronický předřadník (dále jen EP) může být součástí světelného zdroje nebo svítidla.

 • EP jako součást světelného zdroje je součástí kompaktních zářivek (úsporných žárovek), určených jako přímá náhrada klasických žárovek. Elektronika předřadníku je umístěna uvnitř plastového, případně odizolovaného zelezného krytu, na který je nasazena běžná žárovková patice s Edisonovým závitem. Do stejného krytu jsou upevněny i zářivkové trubice, takže celek je možné bez dalších úprav našroubovat do svítidla určeného pro klasickou žárovku. EP je součástí světelného zdroje, není vyměnitelný.
 • EP jako součást svítidla přímo nahrazuje konvenční předřadné přístroje ve svítidlech určených pro lineární i jednopaticové zářivky. Je to samostatný, vyměnitelný díl. Svítidla pro starší řadu zářivek T8 jsou často konstruována tak, že stejný korpus (monturu) svítidla lze osadit jak konvenčním, tak elektronickým předřadníkem. Modernější typy zářivek T5, ale i kruhové zářivky a od nich odvozené typy (tzv. motýl) už jsou konstruovány přímo pro provoz s elektronickým předřadníkem. Elektronické předřadníky umožňují i další komfortní funkce, jako je stmívání.
  • Digitálně stmívatelné předřadníky jsou ovládány některým ze systémů sběrnicového ovládání opět samostatným vedením. Běžně se využívá pro ovládání protokol DALI, kterým lze adresně ovládat, především zapínat a stmívat, velký počet svítidel. Často jsou digitálně stmívatelné předřadníky vybaveny funkcí Switch-dimm. Ta umožňuje ovládat předřadníky obyčejným tlačítkem. Předřadník ve svítidle je připojen na silové napájení a přes tlačítko je k němu přivedena ovládací fáze. Krátkým stiskem tlačítka se svítidlo zapne/vypne, přidržením se stmívá. Předřadník je vybaven pamětí, takže po vypnutí a opětovném rozsvícení se nastaví na stejnou hodnotu. Výhodou tohoto systému je možnost ovládat svítidlo větším počtem paralelně zapojených tlačítek z více míst a využít tlačítka jakéhokoli výrobce. Není třeba se vázat na to, zda existují stmívače ve stejném designu, jako jsou ostatní použité vypínače.
  • Elektronický předřadník, kombinovaný s měničem pro nouzové osvětlení, je přístroj, který v jednom montážním celku obsahuje jak elektronický předřadník, tak měnič pro dobíjení akumulátoru a střídač pro napájení zářivek z akumulátoru.

Výhody elektronikých předřadníků

 • Nižší hmotnost proti tlumivkám a startérům.
 • Neobsahují indukčnosti s jádrem z plechů. Použité transformátory mají feritová jádra. EP nevydává žádné nepříjemné bzučení.
 • Díky předehřevu elektrod zářivky je zapálení výboje plynulé a jednorázové. Zářivka při rozsvěcení nebliká.
 • Zářivka je napájena proudem s frekvencí 30 až 50 kHz (vysokofrekvenčním). Tato frekvence je na rozdíl od 50 Hz u konvenčních předřadníků lidským okem nepostřehnutelná. Světlo je klidné a nechvěje se.
 • Princip dvojité konverze a použití filtru na vstupu umožňuje stabilní provoz bez kolísání intenzity světla při různém i kolísajícím napětí v síti. Kvalitní předřadníky fungují v rozsahu 195 - 250 V vstupního napětí.
 • Účinník zářivky napájené z EP je blízký jedné, není potřeba žádné kompenzační zařízení.
 • Vlastní spotřeba EP je asi třetinová proti sestavě tlumivka - startér - kondenzátor.
 • Specializované EP umožňují zářivky skutečně řídit (hlavně stmívat), nikoli pouze rozsvěcet.
 

Nejprodávanější

2499
128991249912899
Značky
 

Stránka 1 z 2 - 15 položek celkem

Další produkty

Stránka 1 z 2 - 15 položek celkem